1 marca 2007 roku ZSOT przeszło we władanie pani Joanny Walczak - wieloletniej nauczycielki matematyki, która prowadzi szkołę do dziś. Dyrektor Joanna Walczak nie tylko sprawnie zarządza placówką, ale jest także cenionym pedagogiem (w 2013r. zwyciężyła w plebiscycie na Najlepszego Nauczyciela Powiatu Lublinieckiego), wykładowcą, trenerką i autorką publikacji oświatowych. Pod jej kierownictwem szkoła wchodzi w kolejne etapy przemian i podejmuje liczne wyzwania. Od 2007r. w ZSOT przygotowywane są i realizowane projekty dotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Europejski Fundusz Społeczny oraz fundusze norweskie i inne programy rządowe. W ramach tych projektów odbywają się w szkole dodatkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia sportowe, taneczne, dziennikarskie, językowe, a także szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Nauczyciele wyjeżdżają na staże zawodowe do innych krajów (do tej pory: Islandia, Norwegia, Anglia, Hiszpania, Grecja i ostatnio Finlandia).
Szkoła otrzymała od Kuratorium Oświaty 31,5 tys. zł na organizowanie dodatkowych zajęć. Fundusze zostały przeznaczone m.in. na naukę języka rosyjskiego, zorganizowanie biwaku integracyjnego dla klas pierwszych, działalność klubu filmowego, koła dziennikarstwa radiowego oraz tanecznego. Zaplecze finansowe pokryje także koszty wycieczek dydaktycznych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
14 października uroczyście otwarto nową pracownię komputerową. 15 komputerów firmy Macintosh i 4 stanowiska multimedialne szkoła otrzymała dzięki przystąpieniu do projektu "Pracownie komputerowe dla szkół", który był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
16 października 2007 r. odbyły się w naszej szkole prawybory parlamentarne, w których wzięli udział wszyscy uprawnieni do głosowania uczniowie. Celem przedsięwzięcia było realizowanie założeń edukacji obywatelskiej. kształtowanie postawy bycia świadomym obywatelem, który zna swoje prawo decydowania o przyszłości państwa. Szkolne prawybory miały za zadanie także zwiększyć frekwencję młodych głosujących podczas prawdziwych wyborów 21 października.
Pomysłodawczynią akcji była pani Beata Kąpielska, którą wspomagały panie Alina Lipowska i Hanna Ślimak.
W 2009 r. po raz pierwszy szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Comenius na realizację projektu Europejski rynek pracy – szanse i wyzwania dla młodych ludzi w XXI wieku, który został zaprezentowany w sali Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katowicach jako przykład dobrej praktyki. W kolejnych latach realizowane są trzy następne. W ich ramach uczniowie podejmują działania wiążące ich w międzynarodowe społeczności z rówieśnikami z innych krajów. Wyjeżdżają, by uczestniczyć w wielonarodowościowych mityngach, praktycznie doskonaląc swoje umiejętności posługiwania się językami obcymi m.in. w Islandii, Finlandii, Grecji, Turcji, Hiszpanii, na Cyprze.
Otwarcie się szkoły i jej uczniów na świat realizowane jest także poprzez zagraniczne praktyki zawodowe uczniów, którzy szkolą się w swoich zawodach w ramach programu Leonardo da Vinci w Norwegii i na Cyprze (hotelarze) oraz w Niemczech (informatycy, budowlańcy i mechanicy) i w Hiszpanii (architekci krajobrazu, informatycy). W wielu tych działaniach wspiera szkołę założone przez nauczycieli, rodziców i absolwentów Stowarzyszenie Otwartych Drzwi, które pozyskuje środki, promuje szkołę i jest inicjatorem wielu projektów. Główną pomysłodawczynią Stowarzyszenia i jego najaktywniejszym członkiem jest Katarzyna Myrcik, wicedyrektor od 2007 do 2012. To również dzięki jej zaangażowaniu szkoła zawdzięcza efektywny rozwój w ostatnim okresie.
W roku 2013 lublinieckie Technikum nr 2 ZSOT znalazło się w gronie najlepszych techników, uzyskując TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY 2013. Placówka zajęła 51 miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Techników 2013 (7 w województwie śląskim) wśród 2305 szkół technicznych w Polsce. W rankingu Egzaminów Zawodowych Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu zajął 31 miejsce w Polsce, co dało mu 2 miejsce w województwie śląskim. W 2013r. Technikum nr 2 uzyskało dwa tytuły SZKOŁY MISTRZÓW: w zawodzie technik mechanik (6 miejsce w Polsce) oraz w zawodzie technik budownictwa (9 miejsce w Polsce). Sukces ten został powtórzony w kolejnym roku, czego uwieńczenie jest TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY 2014. Od 2010r. szkoła posiada tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, w 2012r. została wyróżniona przez Państwową Inspekcję Pracy w konkursie „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej”, w 2014r. uzyskała ministerialny certyfikat „Szkoły w Ruchu”.
ZSOT jest organizatorem konkursów wojewódzkich i ogólnopolskich. Szczyci się również licznymi osiągnięciami uczniów na forum międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym. Uczniowie ZSOT zdobyli m.in.: II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Filmowym „Our Roots”, tytuł laureata centralnej Olimpiady Filozoficznej, tytuły laureata w Olimpiadzie Hotelarskiej, czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie Matematyka w biznesie, w Ogólnopolskich Otwartych Mistrzostwach Programowaniu Zespołowym, w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym, w Biegu Przełajowym „O Nóż Komandosa”, w Mistrzostwach Rejonu Tarnogórskiego w piłce nożnej chłopców, w Rejonowych Rozgrywkach ZSZ w piłce ręcznej dziewcząt. W szkole działa grupa teatralna, wydawana jest szkolna gazetka.
Dyrektor Joanna Walczak od początku swojego urzędowania konsekwentnie pozyskuje pozabudżetowe środki finansowe, co pozwala na unowocześnianie bazy szkoły. W 2007 oraz w 2011 roku otworzono w ZSOT dwie nowe pracownie komputerowe oraz rozbudowano szkolne centrum multimedialne. W 2008r. wprowadzono w ZSOT dziennik elektroniczny, którego sprawne funkcjonowanie umożliwia w pełni skomputeryzowana szkoła wyposażona w stanowiska z dostępem do Internetu w każdej sali lekcyjnej. Szkoła posiada ponadto tablice interaktywne, rzutniki multimedialne w każdej klasie, wizualizer, oprogramowanie do nauki przedmiotów zawodowych, nowoczesne pomoce dydaktyczne, wielofunkcyjne boisko „Orlik”. W 2011r. utworzona została „Zielona klasa” – „sala” do zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu.
Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu od 2007r. kończy rokrocznie około 130-160 absolwentów. Jest to największa szkoła w powiecie lublinieckim, kierowana obecnie przy pomocy dwóch wicedyrektorów, Bożeny Madler-Zdrojewskiej i Mileny Doleżych-Szymiczek. Uczęszcza do niej ok. 600 uczniów. W jej skład wchodzi liceum ogólnokształcące i technikum kształcącego w zawodach: technik mechanik, informatyk, handlowiec, technik budownictwa, hotelarstwa i architektury krajobrazu. Szkoła zatrudnia około 60 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych z tytułem mgr, inż. oraz dr.