Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - ambicje i rzeczywistość w Niemczech, Islandii, Polsce, Turcji i Estonii - Projekt Erasmus+

Autor: Katarzyna Myrcik

WYDARZENIE

 

Od września 2020 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu rozpoczęli pracę nad nowym dwuletnim projektem Erasmus+ w akcji KA2 Edukacja Szkolna - Partnerstwa Strategiczne. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Wszystkie zaplanowane działania związane są z problemem równości. Tytuł projektu brzmi: „RÓWNOŚĆ - KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ potwierdza: «Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa» (artykuł 20) - ambicje i rzeczywistość w Niemczech, Islandii, Polsce, Turcji i Estonii” („EQUALITY - The CHARTER OF FUNDAMENTAL RIGHTS OF THE EUROPEAN UNION confirms: «Everyone is equal before the law» (Article 20) – ambition and realty in Germany, Iceland, Poland, Turkey and Estonia”).

W projekt zaangażowały się szkoły z Niemiec, Islandii, Turcji i Estonii. Wszystkie szkoły partnerskie są szkołami średnimi kształcącymi w profilu zawodowym. Celem projektu jest zapoznanie się z sytuacją panującą w krajach uczestniczących w kontekście różnych form równości, dotyczącą regulacji prawnych oraz charakteru praw podstawowych obowiązujących w Unii Europejskiej. Projekt obejmuje pięć spotkań międzynarodowych, co umożliwia uczniom podróżowanie do krajów UE oraz państw stowarzyszonych, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych, poznawanie nowych kultur i doświadczanie nowych sytuacji.

Zaplanowane działania będziemy realizowali w czterech fazach poświęconych różnym aspektom związanych z równouprawnieniem i równością:

Faza 1: Równość płci

Faza 2: Równość w odniesieniu do osób niepełnosprawnych i starszych

Faza 3: Równość w odniesieniu do tożsamości seksualnej i orientacji seksualnej

Faza 4: Równość w odniesieniu do mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Chcielibyśmy, aby z zebranych przez uczniów materiałów opracowane zostały materiały dydaktyczne, które zostaną opublikowane w formie wirtualnego zeszytu i podręcznika, tak aby wszyscy zainteresowani mieli otwarty dostęp do materiałów i aby mogli je pobrać i wykorzystać do celów edukacyjnych.

 

Koordynator projektu – Anna Giemza-Jurga

clock_icon