Kolejna wyprawa uczniów ZSOT do Islandii

Autor: Beata Kąpielska

WYDARZENIE

 

Przez niespełna tydzień od 25 do 30 kwietnia 2022 r. siedmioro uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych pod opieką  Anny Giemzy-Jurgi i  Beaty Kąpielskiej uczestniczyło  w wymianie zagranicznej do Islandii w ramach projektu Erasmus+: „RÓWNOŚĆ - KARTA PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ potwierdza: «Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa» (artykuł 20) - ambicje i rzeczywistość w Niemczech, Islandii, Polsce, Turcji i Estonii” („EQUALITY - The CHARTER OF FUNDAMENTAL RIGHTS OF THE EUROPEAN UNION confirms: «Everyone is equal before the law» (Article 20) – ambition and realty in Germany, Iceland, Poland, Turkey and Estonia”).

            Tematem mobilności było poznanie sytuacji panującej w krajach partnerskich w kontekście równości płci, równości w odniesieniu do tożsamości seksualnej i orientacji seksualnej oraz regulacji prawnych i charakteru praw podstawowych obowiązujących w Unii Europejskiej w tym zakresie.  Uczestnicy projektu przygotowali prezentacje na temat równości, a także  wystąpienia opisujące  szkoły, miasta i państwa, z których pochodzą. Młodzież z 4 krajów partnerskich gościła w Tækniskólinn, w podobnej do ZSOT szkole w Hafnarfjörður, mieście położonym  na przedmieściach stolicy Islandii. Mobilność była także okazją do spotkania się  z rówieśnikami ze szkół w Hafnarfjörður i Reykjaviku, Turcji i Niemiec, bliższego  zapoznania się oraz  spędzenia czasu na malowniczej wyspie.

W ramach kształcenia kulturowego uczniowie zwiedzili miejsca, z których słynie Islandia i skorzystali z wielu lokalnych atrakcji. Jednym z najciekawszych miejsc było muzeum Perlan w Reykjawiku, gdzie można było bliżej poznać islandzką przyrodę. Niezmiernie ciekawe było także wirtualne zwiedzanie Islandii: FlyOver Iceland.  Jednak bezpośredni kontakt z islandzką przyrodą podczas wycieczki trasą Golden Circle, dostarczył najwięcej wrażeń.  

- Odbyliśmy wędrówkę między płytami tektonicznymi w Parku Narodowym Þingvellir,  po obszarze geotermalnym Geysir oraz  podziwialiśmy wodospad Gullfoss – wylicza Urszula Rudzińska z klasy 3LO. Dla wszystkich uczestników z lublinieckiego ZSOT wulkaniczne pejzaże Islandii i kontakt z dziką przyrodą wyspy okazały się wspaniałym, ekscytującym przeżyciem.

 ZSOT w Lublińcu często korzysta z gościnności islandzkich partnerów. Wkrótce do szkoły w Reykjaviku wyjedzie czterech nauczycieli w ramach programu Edukacja. Tymczasem  młodzież Kazika nie kończy realizacji projektu «Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa», ale już przygotowuje się na planowane w październiku tego roku przyjęcie gości z krajów partnerskich.

 

Martyna, Roter, Urszula Rudziska, Agnieszka Marcinkowska

clock_icon