05
Cze
INWAZJA KAZIKÓW NA LONDYN

26 maja 43 uczniów i uczennic ZSOT rozpoczęło swoją pięciodniową zagraniczną przygodę. Jej celem było zwiedzanie Londynu, jednej z największych światowych metropolii liczącej ponad 8 milionów mieszkańców.

Podróżowaliśmy przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję. Następnie przepłynęliśmy promem przez kanał La Manche i znaleźliśmy się w Dover, w Wielkiej Brytanii, gdzie powitały nas malownicze białe klify wapienne. Stamtąd od Londynu dzieliły nas tylko dwie godziny. Po dojechaniu na miejsce zwiedziliśmy kolejno Hyde Park – dawne ogrody królewskie, pałac Buckingham, pomnik królowej Wiktorii oraz The Mall – główną aleję defiladową. Byliśmy również w wielu innych miejscach takich jak Trafalgar Square czy w National Gallery, w której znajdują się „Słoneczniki” Van Gogha i dzieła Leonarda da Vinciego. Leicester Square, Soho, Piccadilly Circus – najruchliwsze miejsce w Londynie czy dzielnica chińska również nie są nam obce (mieliśmy bardzo napięty grafik!). Znaleźliśmy wystarczająco dużo czasu na kupienie pamiątek czy też spożycie bardzo smacznej kolacji w prawdziwym, tętniącym życiem londyńskim pubie.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Brytyjskie, w którym znajdują się między innymi mumie pochodzące z Egiptu. Odbyliśmy również rejs po Tamizie, a następnie zobaczyliśmy słynny dzwon Big Ben oraz London Eye. Dla zainteresowanych dostępne również były inne atrakcje, takie jak Tower of London czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's. Tego dnia obiadokolację jedliśmy w dzielnicy chińskiej, więc mieliśmy również okazję spróbować orientalnej kuchni. Po posiłku mieliśmy czas wolny na słynnej arterii handlowej – Oxford Street. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych atrakcji zwiedziliśmy również Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mogliśmy na własnej skórze odczuć symulację trzęsienia ziemi. Byliśmy również w Greenwich, gdzie zobaczyliśmy obserwatorium oraz miejsce, przez które przechodzi południk zerowy.

- Najbardziej podobał mi się ruch i tłok, panujący wszędzie gwar i hałas – jak to mówią – „hustle and bustle”. To miasto po prostu żyło o każdej porze dnia. Jest to też miasto kontrastów. W jednej chwili znajdujesz się na szczycie wieżowca, a za chwilę wsiadasz do metra i nie masz zasięgu w telefonie. Duże miasta są zdecydowanie dla mnie i bardzo się cieszę, że szkoła zorganizowała taki wyjazd – mówi jedna z uczestniczek.

W Londynie najbardziej urzekła mnie różnorodność. Na każdym kroku widziałam historię i nowoczesność, które wzajemnie się przenikały – mówi kolejna dziewczyna. – Monarchia oraz historyczne budowle takie jak Tower Bridge, Opactwo Westminsterskie i wiele innych wtapiają sie w nowoczesny architektoniczny krajobraz miasta. W dodatku przejazd piętrowym autobusem, który jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii umożliwił mi podziwianie Londynu.

- Najbardziej w Londynie urzekła mnie atmosfera, jaką tworzą ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Jednak Londyn jest również ciekawy pod względem architektury, a takie atrakcje jak London Eye, Tower Bridge, Big Ben czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s zdecydowanie były warte uwagi – komentuje inna uczennica.

Taka wycieczka to świetna okazja do poszerzenia swoich horyzontów i wykorzystania umiejętności językowych w praktyce.

Wyjazd został zorganizowany przez Monikę Ziaję, Olgę Gerasymiv i Annę Giemzę-Jurgę – nauczycielki języka angielskiego w ZSOT.

 

Patrycja Huber

05
Cze
Zawody strzeleckie

3 czerwca na strzelnicy Zespołu Szkół Nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu odbyły się zawody strzeleckie pomiędzy zespołami szkół średnich powiatu lublinieckiego. Wyniki:
I miejsce- Zespół Szkół Nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu z wynikiem 483 pkt.,
II miejsce-  Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu  z wynikiem 439 pkt.,
III miejsce- Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu z wynikiem 374 pkt.

Sponoserm zawodów był pan Gabriel Grabiński (firma INSBUD), który ufundował amunicję strzelecką  oraz puchary i medale dla zwycięzców. Organizatorem zawodów był Wojciech Byłak.

05
Cze
Zajęcia z koła strzeleckiego

17 czerwca 2019 r. zajęcia z koła strzeleckiego nie odbędą się.

W. Byłak

05
Cze
FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU W RAMACH PROGRAMU MŁODY LEAN LIDER

 

3 czerwca uczniowie  klasy I TBM dzielnie reprezentowali naszą szkołę w Sopocie w ogólnopolskim finale konkursu odbywającego się w ramach programu Młody Lean Lider.

Spośród 17 drużyn, 170 uczniów z całej Polski, po wyczerpujących całodniowych zmaganiach, nasza zdolna jedenastka uzyskała tytuł finalistów programu Młody Lean Lider.

Gratulujemy!

Opiekunowie:

Jolanta Romańska

Edyta Gaś

03
Cze
Olimpiada "Buduj z Pasją" - 3 miejsce w Polsce

W ostatnich dniach maja miał miejsce finał centralny VIII Edycji Olimpiady Budowlanej „Buduj z Pasją”.  Daniel Hat i Jakub Kurda zajęli trzecie miejsce wśród  14 drużyn z całego kraju. Rywalizacja obejmowała praktyczne umiejętności dotyczące wykonywania konstrukcji murowych i robót wykończeniowych, a także wiedzy teoretycznej z zakresu budownictwa.

Maciej Siwiński
Daniel Łodziński

03
Cze
Spotkanie autorskie

21.05.2019r. uczniowie klas 1 LO oraz 1 TI uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Krystyną Andrzejewską, wiceprezes Polskiego Komitetu Pomocy w Szwecji.
Podczas wykładu Pani Krystyna zaprezentowała postać dziadka Piotra Włoszczyka - powstańca śląskiego, żołnierza niepodległościowego II RP oraz aktywnego działacza z okolic Lublińca.
Wizyta Pani Krystyny była okazją do rozmowy na temat historii regionu oraz impulsem do wyszukiwania lokalnych bohaterów.

Iwona Lewke

31
Maj
EJOT w Kaziku

W środę 29 maja Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych odwiedzili przedstawiciele firmy EJOT. Klasy 2TL, 2TM i 3TI uczestniczące w prezentacji poznały pełny profil działalności firmy. Uczniowie dowiedzieli się, jakie perspektywy czekają tych, którzy swoją przyszłość planują związać z tą światową korporacją.
Spotkanie było bardzo ciekawe, czego potwierdzeniem były pytania zadawane przedstawicielom firmy.
W przyszłym tygodniu młodzież uda się z wizytą do siedziby firmy w Ciasnej i naocznie przekona się, jak wygląda praca na różnych stanowiskach w dziale produkcji, IT i logistyce.

31
Maj
Dzień Strażaka

Uroczystości związane z Dniem Strażaka odbyły się 30 maja z udziałem dyrektor ZSOT Joanny Walczak oraz klasy strażackiej 2TM. Było nam miło, że otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w uroczystości zorganizowanej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej.
W imieniu całej społeczności szkolnej jeszcze raz składamy wszystkim strażakom i druhom z OSP jak najmniej akcji, wiele motywacji i siły oraz satysfakcji z pełnionej służby🌹🌷🌼
Szczególne życzenia kierujemy do tych strażaków, którzy należą do naszej Kazikowej rodziny