Aktualności

Filtruj według

kategorii

Rowerowa wycieczka z okazji Dnia Dziecka!
Z okazji Dnia Dziecka, mimo niezbyt licznej reprezentacji klasy 3TB, nie zabrakło chętnych do aktywnego spędzenia czasu. Uczniowie, którzy nie dali się zniechęcić niesprawdzonym i niekorzystnym prognozom pogody, wraz z wychowawcą Panem Biernacikiem oraz przy wsparciu nauczycieli wychowania fizycznego – Panów Artura i Adama – wyruszyli na rowerową wyprawę w kierunku słynnego rezerwatu rododendronów.   Trasa przebiegała w miłej, spokojnej i przede wszystkim bezpiecznej atmosferze. Bez pośpiechu, w piknikowych nastrojach, uczestnicy pokonując kolejne kilometry odwiedzili m.in. gorzelnię w Kochcicach oraz zabytkowy drewniany kościół w Pawełkach. Głównym punktem wycieczki były jednak rododendrony znajdujące się w pełnym rozkwicie oraz rezerwat „Brzoza” nad jeziorkiem w okolicach Pawełek. W otoczeniu przyrody, przy dźwiękach lasu i śpiewie ptaków, spędziliśmy tam kilkadziesiąt bezcennych minut na rozmowach i relaksie.   W drodze powrotnej trasa prowadziła przez leśne ścieżki, następnie przez Lubockie, a później przez Kochanowice, gdzie nie zabrakło przerwy na lody. Kolejnym przystankiem był park w Kochcicach, który ponownie pozwolił nacieszyć się urokami natury. Po przejechaniu około 35 kilometrów i ponad pięciu godzinach aktywnego wypoczynku wróciliśmy w doskonałych humorach na parking ZSOT, skąd wszyscy ochoczo rozjechali się do domów.
Czytaj więcej....

CZE '26


14

W słocie, w błocie i spiekocie – na wycieczce z geologiem
Grupa 11 uczniów klasy ITBE przyjęła zaproszenie nauczycieli do udziału w edukacyjnej wędrówce po Lipskiej Górce pod przewodnictwem geologa. Celem wycieczki było wyjaśnienie przyczyn specyficznego ukształtowania terenu na wschód, północny wschód i północ od Lublińca.   Przewodnikiem był dr Piotr Wojtulek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas zajęć terenowych wyjaśnił on, dlaczego okolice Lublińca mają właśnie taki charakter geologiczny. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o pęknięciu i przesunięciu skorupy ziemskiej wzdłuż uskoku Kraków–Lubliniec, powstaniu licznych źródeł wód zmineralizowanych związanych z tym uskokiem oraz o erozyjnym wpływie wód i lodowców na kształtowanie krajobrazu.   Młodzież poznała również sposoby wykorzystania surowców mineralnych pozyskiwanych ze skał powstałych w omawianych procesach geologicznych. Dowiedziała się, że wapień wykorzystywany jest jako materiał budowlany oraz do odkwaszania gleb, natomiast iły służą do produkcji cegieł i naczyń ceramicznych. Uczniowie nauczyli się także odczytywać informacje zapisane w warstwach skalnych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wyrobiska iłów w Lipiu. Uczestnicy poznali znaczenie tego miejsca dla badań geologicznych i paleontologicznych, a także odnaleźli odłamki zwęglonych drzew sprzed około 200 milionów lat.   Na zakończenie wycieczki grupa odwiedziła nieczynną już cegielnię w Lipiu, gdzie zapoznała się z metodami produkcji cegieł stosowanymi w XIX i XX wieku.   Miejmy nadzieję, że było to początkiem bliższej współpracy z naukowcami i specjalistami, którzy pomagają nam lepiej zrozumieć naturę oraz specyfikę regionu, w którym żyjemy.
Czytaj więcej....

CZE '26


08

Dumni z tradycji, profesjonalni w każdym detalu! 🔔🚒
26 maja to data szczególna – to właśnie wtedy na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. To wyjątkowe święto pełne było wzniosłych chwil, państwowych odznaczeń, zasłużonych awansów oraz wyrazów głębokiego szacunku dla tych, którzy każdego dnia ryzykują życie dla naszego bezpieczeństwa. Tak doniosłe i prestiżowe wydarzenie wymagało oprawy na najwyższym poziomie. Z ogromną dumą pragniemy ogłosić, że o nienaganny serwis, gościnność i profesjonalizm podczas uroczystości zadbały niezastąpione uczennice naszej szkoły – ZSOT Lubliniec, doskonale wszystkim znanego „KAZIKA”! Naszą szkołę z ogromną klasą i wdziękiem reprezentowały uczennice z klasy 3TH (Technik Hotelarstwa): Martyna Zakrzewska Lena Kupka Lena Pawlak Emilia Małeska Dziewczęta w praktyce pokazały, czym jest prawdziwa sztuka hotelarstwa i gastronomii. Ich nienaganna prezencja, czujność, uśmiech oraz pełen profesjonalizm przy obsłudze zaproszonych gości stały się wizytówką „Kazika”. Udowodniły, że kształcimy specjalistów, którzy doskonale radzą sobie podczas najważniejszych uroczystości państwowych w regionie. Gratulujemy wspaniałej postawy! Swoją pracą podniosłyście rangę tego święta. Okiem obiektywu: Prezentowane kadry, które idealnie oddają powagę, wzniosłość oraz piękno tego dnia, są autorstwa niezastąpionych fotografów Państwowej Straży Pożarnej. Dziękujemy za udostępnienie i możliwość publikacji fotorelacji: mł. ogn. Łukasz Wołosz | Państwowa Straż Pożarna mł. kpt. Michał Ziaja | Państwowa Straż Pożarna #ZSOTLubliniec #KazikLubliniec #TechnikHotelarstwa #DzieńStrażaka #Lubliniec #DumniZNaszychUczniów #ProfesjonalizmWpraktyce #PSP
Czytaj więcej....

MAJ '26


30