Aktualności

Filtruj według

kategorii

Zawody strzeleckie
  Zgodnie z wcześniej ogłoszonym zaproszeniem w dniu 6 czerwca br. odbyły się zawody strzeleckie z broni palnej sportowej, zorganizowane pod patronatem Starosty Lublinieckiego. Zawody przeprowadzono na strzelnicy sportowej małokalibrowej w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza. W zawodach wzięli udział uczniowie z ZS im. A. Mickiewicza i Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych, którzy uczestniczyli w działalności koła strzeleckiego w latach 2018 – 2022. Zawody otworzył Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pan  Adam Ożarowski, który życzył zawodnikom sukcesów i zdrowej rywalizacji w walce o indywidualne mistrzostwo w strzelectwie sportowym. Zespołem sędziowskim kierowała Pani Alicja Ziaja – zdobywczyni drużynowego zwycięstwa reprezentacji Polski w mistrzostwach świata w Monachium w 2010 roku (złoty medal), wicemistrzyni Europy z 2008 roku i mistrzyni Polski z 2007 roku w strzelectwie sportowym. Podczas zawodów wspierał ją  były komandos Pan Zdzisław Plaskota. Organizatorem zawodów był Pan Wojciech Byłak – nauczyciel prowadzący koło strzeleckie. Pierwsze miejsce zdobył Oskar Bazan- uczeń klasy 3D1, który uzyskał 90 punktów, drugie miejsce  wywalczył Maciej Mnich z klasy 1TA, zdobywając 86 punktów, zaś trzecie z wynikiem 82 punktów zajęła Karolina Krupa- tegoroczna maturzystka i zarazem uczennica klasy 3B. Wszyscy ci uczniowie na co dzień uczęszczają do Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza. Na czwartym miejscu uplasował się  Kacper Kaczmarczyk- uczeń klasy 3TBHg, który zdobył 82 punkty. Klaudia Kaczmarek z klasy 3TLg uzyskała 78 punktów, zaś Jeremi Radliński z klasy 2LO- 52 punkty. Ogółem w zawodach wzięło udział 13 zawodników, w tym dziewięciu z „Micka” i troje z „Kazika”. Na zakończenie Pan Dyrektor Adam Ożarowski wręczył zwycięzcom dyplomy uznania, a Pani Alicja Ziaja wręczyła zwycięzcom puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Lublinieckiego. Przeprowadzone zawody z pewnością przyczyniły się do popularyzacji strzelectwa sportowego i pogłębienia zainteresowania uczniów tą odmianą strzelectwa sportowego.  Organizator zawodów składa  podziękowanie dla Pana Starosty Lublinieckiego za objęcie tej imprezy patronatem.   mgr inż. Wojciech Byłak
Czytaj więcej....

CZE '22


10

Międzyszkolny Konkurs Hotelarsko - Turystyczny
30 maja 2022 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Hotelarsko - Turystyczny w ZSGH w Bytomiu. W konkursie wzięło udział 9 zespołów dwuosobowych ze szkół kształcących w zawodach technik hotelarstwa oraz technik organizacji turystyki z Siemianowic Śląskich, Katowic, Żor, Jastrzębia Zdroju, Rudy Śląskiej, Zabrza, Lublińca, Dąbrowy Górniczej i Bytomia. Przewodniczącym jury była pani Lidia Klebba - Górecka - hotelarz, marketer, trener. Przeprowadziła również jedną z konkurencji, która polegała na udziale w profesjonalnej rozmowie kwalifikacyjnej. Oprócz tego uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu podstawowych pojęć związanych z hotelarstwem i turystyką, jak również znajomością atrakcji turystycznych w Polsce i na świecie.  Kolejne zadania konkursowe związane były z obsługą gości w recepcji, posługiwaniem się językiem angielskim oraz rozliczeniem kosztów pobytu w hotelu. Z przyjemnością informujemy, że po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji II miejsce zdobyli Błażej Gruchalski z klasy 3TBHg oraz  Natan Rose z klasy 3THAp. Należą się im ogromne brawa i słowa uznania, ponieważ pomimo przygotowań do egzaminu zawodowego, zdecydowali się wziąć udział w konkursie i dzielnie rozwiązywali wszystkie zadania konkursowe. Ponadto Błażej otrzymał wyróżnienie! Błażej i Natan, my nauczyciele przedmiotów zawodowych jesteśmy z Was dumni! Brawo!
Czytaj więcej....

CZE '22


07

Wycieczka dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”
24.maja klasa 1TBM odbyła jednodniową wycieczkę do Pszczyny i Oświęcimia- Brzezinki, dofinansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę” Po przyjeździe do Pszczyny przedstawiono uczestnikom Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej - ostatniej tradycyjnej zabudowy wiejskiej, jak spichlerz dworski z Czechowic, stodoła ośmioboczna z Kryr, chałupa z Grzawy, kuźnia z Goczałkowic, młyn wodny z Bojszów. Czas nam pozwolił na to, aby uczestnicy wycieczki z Zagrody udali się pięknym pszczyńskim parkiem do zamku, gdzie zwiedzili apartamenty cesarza Wilhelma II, Hansa Heinricha XI, jego syna Hansa Heinricha XV oraz  słynnej  z urody angielskiej żony Hansa- Daisy. Zwiedzili również szereg pomieszczeń reprezentacyjnych, bibliotekę, jadalnię oraz apartamenty prywatne i gościnne. Następnie grupa udała się z Pszczyny, do miejsca pamięci i muzeum Auschwitz - Birkenau, gdzie poznali jego historię  zaprezentowaną przez przewodnika– edukatora. Uczestnicy zostali wprowadzeni bramą „ Arbeit macht frei”, udali się na plac apelowy (tematyka reżimu obozowego), do bloku 10 (eksperymenty medyczne), bloku 11 i na dziedziniec (przedstawiono znaczenie w obozowym terrorze). Zwiedzili również blok 4 (model komory gazowej), blok 5 (przedstawiono mienie ofiar). Następnie udali się do komory gazowej i krematorium. Młodzież zapaliła znicz przy ścianie śmierci. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Brzezinki, gdzie zostali wprowadzeni przez bramę śmierci w Birkenau. Przewodnik na trasie do pomnika pamięci opowiadał  o rozpoczęciu zagłady, o transportach i selekcjach. Uczestnicyobejrzeli również ruiny komory gazowej i krematorium II i III, magazyny „Kanady” (wykorzystywanie mienia ofiar), centralną saunę (tu odbywał się proces rejestracji więźniów), barak dziecięcy w obozie kobiecym, latrynę i umywalnię. Młodzież zapaliła również znicz przy pomniku pamięci w Birkenau.  
Czytaj więcej....

MAJ '22


28