18
Mar
KORESPONDENCJA NASZEJ PANI PSYCHOLOG

Drodzy uczniowie !!!

Chcę podzielić się z Wami kilkoma informacjami o aktualnej  i nowej dla wszystkich sytuacji epidemii. Z punktu widzenia psychologii jest to sytuacja stresu. Z klasami maturalnymi miałam niedawno zajęcia na ten temat.

Stres jest zjawiskiem w psychologii mocno już zbadanym,- więc możemy skorzystać z wiedzy na jego temat. Wiedza zaś o jakimś zjawisku powoduje właśnie, że lepiej je rozumiemy, a tym samym mamy nad nim większą kontrolę, znamy mechanizmy nim kierujące.

Przypomnijmy więc tych kilka informacji na temat stresu - wtedy lepiej będziemy go kontrolować, a nie on nas !  

·         Strach to naturalna reakcja alarmowa w nowej sytuacji, szczególnie zagrażającej zdrowiu czy życiu. Jeśli stres nie jest  zbyt wysoki, ma pozytywny wpływ mobilizujący nas do  sensownego działania.

·         Sama świadomość, że dana sytuacja jest stresująca, już zwiększa naszą kontrolę nad owym stanem, a tym samym nieco obniża poziom stresu.

·         Rozróżniamy trzy style radzenia sobie ze stresem:

v  styl skoncentrowany na emocjach

Jeśli koncentrujemy się na emocjach, nakręcamy się i panikujemy. Nie śledź więc wszystkich informacji non-stop. Nie zamartwiaj się tym, co jeszcze się nie wydarzyło. Nie nakręcaj innych niesprawdzonymi informacjami.

 

v  styl skoncentrowany na unikaniu

Jeśli przybieramy tendencję unikową i udajemy, że nic się nie dzieje, możemy postąpić nierozważnie.

 

v  styl skoncentrowany na zadaniu

Celem jest zmiana sytuacji. Podejmujemy środki zaradcze. Staramy się sytuacji działać w tym obszarze, na który mamy wpływ.

 

Odpowiedzmy sobie na pytanie:

Co mogę zrobić w różnych obszarach mojej aktywności, aby jak najsensowniej w tej sytuacji funkcjonować ?

 

Podam kilka przykładów takich działań. Myślę, że sami potraficie je wypełnić treścią. Wszystkie powinny być przede wszystkim bezpieczne dla nas samych i otoczenia. Warto się nimi wymieniać.

 

¾    staraj się działać w oparciu o rzetelne źródła informacji pochodzące od specjalistów i stosuj się do ich zaleceń;

¾    dbaj o zdrowe odżywianie i nawadnianie - ważna jest dobra kondycja organizmu, możesz przy okazji podszkolić nieco swoje umiejętności kulinarne;

¾    warto się poruszać - w Internecie można znaleźć aerobik on line, wiele fajnych treningów, ćwiczeń, do wyboru do koloru..., oczywiście do wykonywania w domu;

¾    zachowuj higienę - może to ty możesz w domu pilnować odkażania różnych elementów, które często dotykamy: piloty, komórki, klamki, drzwi od lodówki!!! itd., pamiętaj o wietrzeniu mieszkania. W ten sposób uczysz się odpowiedzialności i robisz coś pożytecznego;

¾    rozmawiaj z bliskimi, dziel się z nimi tym, co czujesz, jeśli nawet będzie to lęk, obawa, smutek, kiedy go nazwiesz, opowiesz o nim, będzie on nieco mniejszy;

¾    dziel się pozytywnymi wiadomościami, dostrzegaj i opowiadaj innym o pięknych inicjatywach (są restauracje, które gotują dla lekarzy, małe szwalnie szyjące maseczki, osoby organizujące występy, piszące bajki dla dzieci itd.), warto wpisać pozytywny komentarz, docenić takie fajne działania - wzmacniasz w ten sposób motywację tych ludzi do dalszych działań, gdyż pochwała, docenienie czyni cuda, a przy okazji ty także poczujesz się lepiej;

¾    pomyśl, co Ty możesz zrobić ? - może zadzwonisz i pogadasz z babcią, zagrasz w grę z młodszym rodzeństwem, zadbasz o kontakt (nie osobisty) z kimś z klasy, kto dotąd stał nieco na uboczu...;

¾    humor ma także bardzo pozytywny wpływ na obniżanie stresu - przesyłaj dowcipy, memy, filmiki, ale jednocześnie zadbaj, żeby nie zalewać innych ogromną ich ilością - idź na jakość;

¾    wykorzystaj czas, jaki spędzasz w domu do zajęcia się tym, na co nie miałeś ostatnio czasu, zastanów się chwilkę, zrób sobie listę i zacznij je robić..., może odkurzysz instrument, na którym kiedyś uczyłeś się grać (przed chwilą usłyszałam, że mój syn wrócił do gry na gitarze), przeczytasz zaległe książki, pooglądasz filmy, może kurs obróbki zdjęć? albo... pomysłów są tysiące!

¾    z każdej sytuacji, nawet najgorszej, możemy wyciągnąć wnioski, czegoś nowego dowiedzieć się o innych, a przede wszystkim o sobie, bo mierzenie się z trudnymi sytuacjami nas rozwija.

 

Trzymajcie się zdrowo i dbajcie o siebie i swoich bliskich !!!

 

 

Liliana Białas  - psycholog szkolny

 

17
Mar
PenPal Schools – integrujmy się ze szkołami na całym świecie siedząc w domu!

Kwarantanna przyprawia Cię o nudę? Czy wiesz, że jakieś 300mln ludzi ma ten sam problem?

Zabaw się z nami! To wciągaaaa!

Pogadaj z ludźmi z całego świata,  którzy też siedzą w domu z powodu koronawirusa!

Wybierz coś dla siebie.

Wejdź na stronę penpalschools.com, załóż szybkie konto i wpisz kod – gotowe w 1min! 

How are communities around the world more similar or more different than we expect?

Classroom Code: kf54139 

How can we work together to have a positive impact on the environmental? 

Classroom Code: Lc54144

Celebrate April Fool’s Day with PenPal Schools! 

Classroom Code: oy54132

Mało? 

Napisz do mnie na FB lub poprzez idziennik, mam duuużo więcej projektów!

#siedzwdomu i nie daj się nudzie!

Monika Ziaja

P.S. Dla najaktywniejszych znajdzie się nagroda w dzienniku! 

16
Mar
ZDALNA NAUKA

Szanowni Rodzice ,

 

w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych od dzisiaj w ZSOT rusza zdalna nauka. Nauczyciele będą wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. W porozumieniu z uczniami danej klasy będą ustalali formę kontaktu w celu omawiania poszczególnych partii materiału zadanego elektronicznie czy też nowego materiału. Proponowane formy komunikacji to m.in. maile, skype, messenger, i-dziennik  itp.  Szczególną opieką będą objęci uczniowie klas maturalnych. 

 

Szanowni Rodzice,

dbajmy o siebie i swoich najbliższych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Zadbajmy również o kondycję psychiczną swoich dzieci. Zachęcam Was również  do zaglądania na stronę internetową szkoły oraz i-dziennik.  Sprawdzajcie na bieżąco informacje zamieszczanie przez Ministerstwo Zdrowia oraz GIS.  

 

Życzę Państwu dużo zdrowia, wytrwałości i kreatywności. 

 

Joanna Walczak. 

 

13
Mar
Informacja dla ostatnich klas technikum dotycząca wyników egzaminu zawodowego

20 marca br. OKE Jaworzno na stronie www.oke.jaworzno.pl w zakładce serwisy udostępni wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który zdawaliście w sesji styczeń-luty 2020.  Ze względu na wyjatkową sytuację związaną z koronawirusem, prosimy abyście dowiadywali się o swoje wyniki przy pomocy loginów i haseł, które otrzymaliście od swoich wychowawców i nie przychodzili w tej sprawie do szkoły. W przypadku, gdy ktoś zgubił lub nie odebrał loginu i hasła, należy zgłosić się za pośrednictwem dziennika do wychowacy o ich przesłanie.

11
Mar
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Szanowni Państwo,
zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa informuję, że w dniach:

  • od 12 do 13 marca 2020r.  zajęcia dydaktyczno - wychowawcze zostają zawieszone.

Uczniowie nie przychodzą do szkoły, nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Klasy, które mają zajęcia praktyczne również na nie nie uczęszczają. 

  • od 16  do 25 marca 2020 r. zarówno uczniowie jak i nauczyciele nie przychodzą do szkoły.

Uczniów i rodziców proszę o kontakt z nauczycielami przez idziennik.

Z dniem 16 marca 2020r. wyłączona zostaje również możliwość bezpośredniego załatwienia spraw w administracji szkoły – prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. 

 

  • Zaliczenie I semestru zostaje przedłużone do końca kwietnia.

Uczniu,

  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, restauracje, bary, centra handlowe);
  • przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki; odpowiedzialnio wykorzystaj czas (przeczytaj książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela);
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 

Joanna Walczak

Dyrektor

Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu

11
Mar
PILNE! Spotkania z rodzicami odwołane.

Mając na uwadze zagrożenie epidemiologiczne wywołujące COVID- 19 (chorobę wywołaną przez koronawirusa) oraz decyzję Zarządu Powiatu w Lublińcu 

 spotkania z rodzicami ZSOT zaplanowane na dzień 12 marca 2020 zostają odwołane.

Proszę o zapoznanie się z ocenami uczniów oraz  kontakt z wychowawcami klas przez dziennik elektroniczny.

 

Joanna Walczak

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych

w Lublińcu

06
Mar
Profilaktyka przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19

You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s

Facebook: https://www.facebook.com/135889759813803/posts/2704209899648430/

Twitter: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1233015869913128961?s=19

06
Mar
Spotkania z rodzicami klas maturalnych

Spotkania z rodzicami uczniów klas maturalnych
12 marca 2020 r., godz. 16:30

klasa

wychowawca

sala

3LO

Beata Kąpielska

47

4 HT

Sławomir Kościelny

34

4 TAM

Jolanta Romańska

42

4 TI

Maciej Dawid

35

4 TIB

Iwona Wosik

39

Dyżur nauczycieli uczących w klasach, dyrekcji i psychologa: 17.00 – 17.45